HTML Bağlantılar (Links)

0
177
HTML Bağlantılar (Links)

HTML Dersleri HTML Bağlantılar, HTML kodları ve metinlerin arasında farklı veya dış sayfalara bağlantı (Link) kurmak adına kullanılmaktadır. HTML Link ekleme ile Hyperlink (Çoklu Bağlantı) özelliğini kullanır. HTML dokümanı üzerinde bağlantı (Link) sağlama olayını <a href=”link“>Backlink 🙂</a> kodu ile yapabilirsiniz. HTML link verme kodu kelimenin ortaya gelmesi şekliyle (Backlink) ve </a> etiketi kullanılarak kapatılır. Bu etiketler ile farklı bir sayfaya veya web sitesine direkt olarak link çıkışı yapabilirsiniz. Yanı sıra bu link verme etiketleri ile Müzik Dosyası, PDF, Zip Arşivi vb. linkler vermenizde olanak sağlar.

Not: HTML link ekleme sürecinde dikkat edilmesi gereken kriterler ise Rel durumudur. HTML yazıya link verme etiketlerini kullanırken kesinlikle rel uzantılarını kullanmanız SEO açısından oldukça önemlidir.

HTML Bağlantılar (Links)

HTML Bağlantılar, dersini biraz daha detaylandırmak gerekirse. İlgili etiketler ile bağlantıları yeni veya var olan sayfalarda açabilirsiniz. Kullanıcıyı farklı web sitelerine yönlendirebilirsiniz. Kullanıcılara sunmak istediğiniz dosyalara ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Özetle bu etiket türevlerinde tüm bağlantı çeşitliliklerini kullanarak oluşturmanız mümkündür. Tüm bu süreçleri tamamlarken SEO tarafında önemli bir konu olduğunuda unutmamak gerekir. Bu durumda hata ve sorunlar ile karşılaşmamak için SEO Dersleri kategorimiz den araştırmalar yapabilirsiniz.

HTML Link Verme Örnekleri

Link Oluşturma Örneği

HTML Resme Link Verme Örneği

<a> Etiketi ve (href) Parametresi

HTML Dokümanı üzerinde link oluşturmak için <a> etiketini kullanmak zorundadır.

Kullanım Şekli:

<a href=”URL (Link)“>Link Çıkılacak Metin</a>

HTML Link Verme Örneği:

<a href=”https://www.webventur.com/kategori/html-dersleri/“>HTML Dersleri</a>

Yukarıdaki örnek tarayıcınızda bu şekilde görüntülenecektir: HTML Dersleri

Hedef (Target) Parametresi

HTML Target parametresiyle ilgili dokümanın var olan veya yeni bir sayfada açılacağını belirleyebilirsiniz. Target kullanılmayan link etiketinde default olarak var olan sayfada açılacağını unutmayın.

Aşağıdaki etiketleri inceleyerek target kullanımını inceleyebilir ve bağlantıya tıklayarak da örnek linki test edebilirsiniz.

<a href=”https://www.webventur.com/html-baglantilar-links/” target=”_blank”>HTML Bağlantılar (Links)</a>

Örnek Target: HTML Bağlantılar (Links)

<a> Etiketi ve Name Parametre Detayları

HTML Name Parametresi ile var olan doküman üzerinde belirlenen farklı bir satıra geçiş yapabilirsiniz.

Kullanım Biçimi:

<a name=”label“>Link Çıkılacak Metin</a>

Name Parametresi bir çapa şekliyle kullanılabilir.

<a name=”Not“>Yararlı Bilgiler</a>

Aşağıda parametre kullanımını inceleyebilirsiniz. Nasıl yapılır sorusu ile özetlemek gerekirse, URL veya Direkt Sürükleme şekliyle kullanılabilir. Ancak farklı bir bağlantıdan yönlendirme yapmak istiyorsanız Link’in sonuna #not yazmanız gerekmektedir.

<a href=”https://www.webventur.com/html-baglantilar-links/#not”>Yararlı İpuçları</a>

Her hangi bir link vermeden ve ilgili başlık veya not’a göndermek için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

<a href=”#not“>Yararlı İpuçları</a>

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here