HTML Elementleri

0
92
HTML Elementleri

HTML belgeleri HTML Elementleri kullanılarak vuku edilen birden fazla farklı metin dosyalarıdır. HTML öğeleri bilinen HTML etiket (tag) kullanılarak tamamlanır ve tanımlanır. HTML dili tag ve etiket ismi verilen kodlamalar dan oluşmaktadır. İlgili HTML kodları (<) ile başar (>) biter. HTML temelinde genel olarak iki dil kullanımdan oluşur. İlgili elementlerin başladığını ve bittiği kodların belirten yorumlarıdır. HTML elementleri genel anlamda <b> şekliyle açılır bittiğinde </b> ise (/) bölü işareti ile kapatılması gerekmektedir.

Örnek: <b>Webventur</b>

Bu karakter türlerine ise (angle brackets) grup parantezleri ismi verilmektedir. Yukarıda görüldüğü örnek üzerine etiketlerin tümü başlangıç ve bitiş şekliyle yorumlanır. Bu ilgili etiketlerin arasında kalan her hangi öğe içeriği ise (element contents) olarak bilinmektedir. HTML etiketlerinin tamamı Küçük ve/veya Büyük harflere duyarlı değildir. Özetle <b> ve/veya <B> şekliyle aynı kuralı yorumlar. HTML etiketleri kullanımın da Türkçe karakterleri kullanmak ise bu durumun dışında kalan bir problemdir.

HTML Elementleri<

HTML Elementleri

lass="wp-block-preformatted"><html> <head> <title>HTML Nedir? - Webventur</title> <head> <body> HTML Nedir? <b>Bu metin kalın ve koyu</b> </body> </html>

Yukarıdaki HTML etiketlerine dikkatlice bakındığınızda öğeleri ayırt edebilirsiniz. Aşağıdaki bulunan etiket bir HTML öğesidir.

<b>Bu metin kalın ve koyu</b>

HTML Elementi başlangıç etiketi görüldüğü üzere <b> ile başlamaktadır.
HTML Elementinin içeriği ise: “Bu metin kalın ve koyu”.
HTML Elementinin bitiş etiketi olan </b> ile sonlanmıştır.

Unutmadan <b> etiketinin (tag) amacı ve görevi ilgili metin veya öğelerin koyu gösterilmesi gerektiğini belirtmektedir.

HTML Etiketlerinin Küçük Harf ile Kullanılma Sebebi?

HTML etiketlerin

HTML Etiketlerinin Küçük Harf ile Kullanılma Sebebi?

rong><b>
ve/veya <B> kullanımı hiç bir fark yaratmayacaktır. Globalde bulunan sitelerin kodlamaları genel oranda küçük harfler ile hazırlanmıştır. Şayet HTML vb dilleri öğrenmek isteyen kişiler küçük harf kullanımını alışkanlık haline getirmelidir.

Aksine web teknoloji standartlarına uyum sağlamak ve tersine çalışmalar yapmak sorunlar çıkaracaktır. World Wide Web Consortium (W3C) HTML 4 sürümü ile küçük harf kullanımını şiddetle önermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here