HTML Nedir?

HTML bir programlama dili değildir.

0
185
HTML Nedir?

HTML Nedir? web sayfalarında kullanılan statik sayfalardaki ve işaretleme dilidir. HTML ile hazırlanan kodlar web tarayıcıları (Browser) tarafınca okunarak görsel web sayfaları haline gelir. HTML bir programlama dili değildir. HTML Nedir sorusuna kısaca bir işaretleme dili olarak yanıt verilebilir. HTML ile Yazı, Görsel ve Video gibi öğelerin hazırlanan sayfa içerisinde istenilen yere konumlandırılması sağlamaktadır. Yanı sıra hazırlanan bu ilgili sayfaların tüm tarayıcılar tarafından düzgün ve stabil görüntülenmesini destekler.

HTML tüm arama motorlarına ilgili sayfalar hakkında detaylı bilgi veren bir dil olduğunu da unutmamak gerekir. HTML dili ile çalışmak isteyen veya sayfa hazırlamak için her hangi bir program yükleme zorunluluğu yoktur. HTML sayfaları hazırlamak için WordPad ve Not defteri gibi araçlar ile geliştirebilirsiniz. Hazırlanan ve/veya geliştirilen kodları ise kayıt ederken .htm, .html ve .xhtml uzantılarını kullanmak gerekir. Aksine tarayıcılar hazırlanan kodları yorumlamayacak ve görsel olarak sizlere sunmayacaktır.

HTML Nedir?

HTML Nedir?, kelimesinin açılımı (Hyper Text Markup Language) sözcüklerinin baş harflerinde oluşmaktadır. Bu kelimelerin Türkçe karşılığı bulunmamaktadır. HTML dosyası text dosyası şeklinde çalışmaktadır. Bu text dosyası içerisinde Markup Tags (İşaretlenmiş Etiketleri) barındırır. Markup Tag’lar web tarayıcılarında (Browser) hazırlanan kodlarla sayfaların nasıl görüntüleneceğini yorumlar. Böylece hazırlanan görselleri HTML etiketleri ile çok daha stabil ve deneyim içeren çalışma alanları oluşturulabilir.

HTML Örneği İle Denemek İsterseniz?

Windows işletim sistemi kullanıyorsanız not defteri aracını kullanın. MacOs işletim sistemi kullanıyorsanız her hangi bir text aracı sizler için yeterli olacaktır.

Aşağıdaki bulunan metni direkt olarak açtığınız Text Aracının içerisine yapıştırın.

<html>
  <head>
    <title>HTML Nedir? - Webventur</title>
  </head>
  <body>
    HTML Nedir? <b>Bu metin kalın ve koyu</b>
  </body>
</html>

HTML Metnini yapıştırdığınız not defteri üzerinden dosyayı index.html ve/veya (.htm) uzantısı ile kaydedin. Hazırladığınız dosyanın kendisine çift tıklayarak tarayıcınızda görüntüleyebilirsiniz.

HTML Örneğinin Açıklaması

HTML metninin ilk tag’ı (Etiket) kelimesidir. Bu () etiketi tüm tarayıcılara (Browser) ilgili etiket şekliye yorumlanması gerektiğini belirtir. HTML metinin son etiketi ise kelimesidir. Bu () etiket ise tüm tarayıcılara (Browser) çalışmanın bittiğini belirtmektedir.

HTML Araçları ve Editörler Hakkında

HTML işaretleme dilinin kullanmak için, Not Defteri, FrontPage ve Dreamweaver gibi programları kullanarak hazırlayabilirsiniz. Ancak öğrenim ve eğitim sürecinde profesyonel anlamda öğrenmeyi hedefliyorsanız Not Defteri (NotPad) kullanarak ezber ve öğrenim kabiliyetinizi yükseltebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here