HTML Özel Karakterler

0
134
HTML Dersleri

HTML Derslerini, kapsayan bir konuda HTML Özel Karakterler dir. Bir kaç farklı karakterler HTML kodları arasında çeşitli anlamlar taşıyabilir. Ayrıca Özel karakter kodları “<” gibi karakter kodları yazılarak görüntülenmesi sağlanamaz. Bu tip HTML ascii karakterler görüntülemek için bazı farklı karakterleri kullanmak gerekir. Örnek vermek gerekirse (<) bu karakter her hangi bir HTML etiketinin başladığını belirtir. Ancak bu karakteri kullanmak yapacağınız çalışmalarda sorun çıkarabilir.

HTML Özel Karakterler adına bu gibi HTML üst karakter ihtiyaçlarında (&) ve (#) ile başlayan özel karakterlerden yararlanmak gerekir. Sonraki süreçlerde ise kaynak kodundaki yorumlanacağı şekli ise (&lt;) görüntülenecektir. Yanı sıra bu gibi çalışmalarda otomatik olarak tarayıcı (<) bu karakteri oluşturduğunu göreceksinizdir. Bu tarz çalışmalara ihtiyaç duyulması durumunda dikkatli hareket ederek kullanılması gerekir. Aksine sonraki süreçlerde sizlere sorunlar çıkarabilir.

HTML Özel Karakterler

İçerikler

HTML Özel Karakterler

ni biraz daha detaylandırmak gerekirse. İlgili özel karakterler 3 maddeden oluşmaktadır. Bunlardan bir tanesi ampersand ve (&) işareti diğer de (#) işaretidir. Beraberinde ASCII kodu son olarak da (;) kullanılır. Hazırlanan HTML doküman çalışmalarında bu tarz özel karakterleri görüntülemek için (&lt;) karakterini yada (&#60;) kullanılmalıdır. Çalışmalarda sayı yerine hatırlanacak veya kullanım avantajı sağlayacak isimler kullanmak potansiyel bir kriterdir. Yanı sıra bu tarz kullanımları tercih ederken her tarayıcının desteklemeyeceğini unutmamak gerekir. HTML Özel Karakterlerinin tümü BÜYÜK/küçük harflere duyarlı olduğunu da unutmayınız.

HTML Özel Karakterler

Birden Fazla &nbsp Kullanımı İle Boşluk Bırakmak

Normal HTML çalışmalarında Sayı

Birden Fazla &nbsp Kullanımı İle Boşluk Bırakmak

e HTML dilinin kriterleri boşluk karakteri ascii adına belirlenmiştir. Şayet çalışma alanınızda birden fazla ve/veya sayısız boşluk bırakmak istiyorsanız (&nbsp;) bu Özel Karakteri kullanmanız gerekir. Ancak html boşluk nbsp karakterini kullanmak yerine diğer css derslerimizi inceleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen HTML Özel Karakterler

Sonuç Açı

En Çok Tercih Edilen HTML Özel Karakterler

Numaralı Hali
Fazladan boşluk &nbsp; &#160;
< Küçüktür &lt; &#60;
> Büyüktür &gt; &#62;
& Ve &amp; &#38;
Alıntı &quot; &#34;
apostorof &apos; (IE’de Çalışmamaktadır.) &#39;
¢ Cent &cent; &#162;
£ Pound &pound; &#163;
¥ Yen &yen; &#165;
Euro &euro; &#8364;
§ Section &sect; &#167;
© Copyright &copy; &#169;
® Kayıtlı Marka &reg; &#174;
× Çarpma &times; &#215;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here